Плевенчанин със злато от Световното по Шотокан

Осмокласникът Марк Томов надви четири противника по пътя към първото място

От 10 до 12 октомври 2014г. в гр. Дамброва Гурнича, Полша, се проведе Световното първенство по Шотокан карате-до, в което участие взеха 1034 състезатели от 43 държави, измежду които Шри Ланка, Индия, ЮАР, САЩ, както и много елитни състезатели от европейски държави, като Италия, Германия, Испания, Русия.

Българският национален отбор взе участие във всички възрасти и дисциплини от първенството и с отличното си представяне се класира на второ място по брой на завоюваните медали. Едно от златните отличия принадлежи на Марк Анатолиевич Томов, ученик в осми клас на Гимназия с преподаване на чужди езици – гр. Плевен, състезател от карате клуб „Спартак – Плевен” при кадети в дисциплина кумите до 50 кг.

След сребърния медал на европейското първенство тази година, Марк доказа своите възможности и умения надигравайки четири опонента. Две от срещите си спечели с ипон – „внезапна смърт” за опонента според правилника на Шотокан, което изисква изключително точна преценка и контрол, които състезателят демонстрира и в двете си срещи.