Никопол прецака евро проект за 8 милиона лева

Реализацията му е от изключително значение за укрепването на брега на реката

На фона на зачестилите опустошителни наводнения, които само през 2014 г. взеха десетки жертви, общинският съвет на Община Никопол осуетява изграждането на геозащитно съоръжение за защита на населението от наводнения, известяват от сайта на местната администрация. Изграждането на съоръжението е предвидено в рамките на проект „Предотвратяване на риска от наводнения отрека Дунав при Никопол и Турну Мъгуреле – предпоставка за опазване на околнатасреда в трансграничния регион”), финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 г.

Общият бюджет на проекта е над 9 милиона лева, от които 85 % (над осем милиона лева) се отпускат безвъзмездно от ЕС, 13 % идват от Националния бюджет и само 2 % се осигуряват от Община Никопол под формата на собствен принос. Партньор по проекта от румънска страна е Община Турну Мъгуреле.

Реализацията на проекта е от изключително значение за укрепването на брега на река Дунав в участъка при гр. Никопол, тъй като през последните няколко години нивото на реката се повишава катастрофално в този участък. Основна дейност по проекта е изграждане на геозащитна стена, която ще разреши дългосрочно този проблем, като предпази населението от наводнения. Изпълнението на проекта е в изключително напреднала фаза, като до момента община Никопол е похарчила за проекта средства в размер на над 500 000 лв. Средствата са верифицирани от контролните органи и възстановени на общината. До момента проектът се изпълнява успешно, без отклонения от плана и одобрения времеви график.

Поради настъпващия краен срок(31.12.2015 год.) за изпълнение на проекти от програмния период 2007-2013г., Община Никопол идентифицира нужда от мостово финансиране и мотивирано предлага на Общинския Съвет това финансиране да се осигури чрез кредит по Фонд ФЛАГ. Фондът е специално създаден, за да предоставя нисколихвени заеми на общини-бенефициенти по проекти, финансирани от програмите на ЕС.

Фонд ФЛАГ изразява принципно съгласие да отпусне необходимия краткосрочен заем, но съгласно процедурите на Фонда и Закона за местното самоуправление и местната администрация, е необходимо Решение на Общинския съвет за вземането на краткосрочен заем.

"Няма съмнение, че всеки общински съветник би гласувал ЗА подобно решение, което е свързано с опазване здравето и живота на хората, но за съжаление, някои от общинските съветници гласуват ПРОТИВ това решение, без да посочват мотиви за това, като по този начин саботират изпълнението на жизненоважен проект", отбелязват в сайта на местната администрация.

Ръководството на общината е поискало съдействие за разрешаване на възникналия проблем от премиера Бойко Борисов, министъра по Еврофондовете Томислав Дончев, регионалния Министър Лиляна Павлова, както и областния управител на Плевен Ралица Добрева.