Бизнес интереси може да стоят зад два палежа в Плевен

Нещата приемат много неприятен обрат, започват серия от криминални актове, заяви кметът Спартански

"Решен съм категорично да пресека възможностите за източване на общинските фирми. И ще се опитам заедно с общинските съветници - и чрез промяна в ръководствата на съответните фирми, и чрез оптимизиране на работата, да им дадем възможност да си стъпят на краката”, заяви кметът Георг Спартански след разглеждането на инвестиционните програми на общинските дружества за 2016 г. и отчета на дейността им за изминалата 2015-а, цитиран от пресцентъра на местната управа.

Кметът съобщи, че непосредствено преди обсъждането на програмите е запален личният автомобил на управителя на „Паркстрой” ЕООД Красимир Петров. След бурните обсъждания пък е запален фургон на общинския съветник Христомир Христов, който активно е задавал въпроси относно предоставянето на услуги на външни фирми в качеството на подизпълнители на част от общинските фирми. "Нещата приемат много неприятен обрат, започват серия от криминални актове и се надявам да не се стигне до ексцес на такива актове. Горещо вярвам, че следствените и правораздавателни органи ще си свършат работата и такива актове ще бъдат пресечени в зародиш. По никакъв начин ние като общество не можем и не трябва да толерираме подобни посегателства”, беше категоричен кметът.

Той каза още, че най-апетитните фирми на общината са "Инжстрой", "Паркстрой” и "Тибор". От отчета за миналата година е видно, че "Инжстрой" има общо около 9 млн. и няколко стотин хил. лв. приходи. От тези пари 2 млн. 810 хил. лв. са за външни услуги, т.е. една трета от парите преминават през фирмата като през пощенска кутия и заминават в касите на подизпълнители. "Отчитат се приходи на хартия, за 30% от парите си дружеството е превърнато в разпределителна кутия. Същото е положението при "Паркстрой” – при 1 млн. 710 хил. лв. общо приходи, около 820 хил. лв. са предоставени на външни изпълнители за услуги. Очевидно там трябва да се търси генезисът на тези палежи от последните дни. Фирма "Тибор” ЕАД също е декларирала за миналата година едва няколко хиляди лева печалба”, обясни Спартански.

Той заяви, че трябва да се даде възможност на фирмите парите, които печелят от обществени поръчки, и договорите, които сключват и с Община Плевен за възлагане на определени обеми дейности, да остават в дружествата. Целта е да служат за реинвестиране и за работни заплати. "Ще сведем до санитарния минимум парите, които изтичат за получаване на външни услуги. Такива ще има само там, където е обективно невъзможно парите да бъдат усвоявани от съответната общинска фирма. Давам си сметка, че става въпрос за много пари, че с тези свои действия ще засегна изключително големи имуществени интереси, но съм категоричен в намеренията си тази порочна практика да бъде рязко прекратена”, допълни Георг Спартански.