Магистрати от Плевен участват в тридневно обучение на тема "Правосъдие за детето"

Модулът е за съдебните райони, в които Министерствата на правосъдието изгражда сини стаи за работа с деца

Ролята на съдиите и прокурорите, ангажирани по делата с деца, е изключително важна при реформирането на процеса, свързан с детско правосъдие и отклоняването на малолетни и непълнолетни от съдебната зала. Това заяви заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева при откриване на обучителния модул на тема „Правосъдие за детето“ в Националния институт на правосъдието (НИП), съобщиха от пресцентъра на Министерство на правосъдието.

"Подкрепяме изцяло Министерството на правосъдието в усилията му по изготвяне на проекта за детско правосъдие и философията, която стои зад него“, заяви директорът на НИП Драгомир Йорданов.

Тридневният обучителен модул е вторият поред, в който участват 27 съдии и прокурори от Варна, Враца, Ямбол и Плевен. Той е организиран в рамките на проект „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие” по Тематичен фонд „Сигурност” на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, който се изпълнява от Министерството на правосъдието.

Психологически особености при децата преживели насилие, сексуална злоупотреба с деца, провеждане на разпит на дете пострадало от престъпление са сред темите, които лекторите ще обсъждат със съдии и прокурори.

Участващите в обучението магистрати са от съдебните райони, в които Министерствата на правосъдието изгражда сини стаи за работа с деца, като първата от тях предстои да бъде открита във Варна в средата на април.