Силно каране на родните пилоти в Долна Митрополия

България спечели отборната титла на ЕП по супермото и БП на писта

Благодарение на силното каране на родните пилоти България спечели отборната титла на Европейското първенство по СуперМото и Балканското на писта, което завърши на летищен комплекс Долна Митрополия, край Плевен. Това информират от БФМ.

Шампионатът беше първи за сезона и за осма поредна година се провежда в памет на Димитър Калчев. В клас SM65сс победител в крайното класиране стана Золтан Ордог (КТМ,Румъния), втори остана Радостин Михайлов (КТМ,България), а трети Арес Бенгич (КТМ,Турция). Ордог спечели и трофея на „Спорт тото” за най-бърза обиколка в квалификациите. Румънският пилот беше категоричен във втория манш, а в първия остана зад нашия Радостин Михайлов. И двамата събраха по 47 точки, но заради победата във второто пробягване Ордог триумфира с първото място от състезанието.

При SM85сс на Европейския шампионат Чан Ончу (Турция) спечели и двата манша, а зад него останаха двама наши сънародници. Дебютантът Николай Малинов (КТМ) се нареди втори в крайното класиране, а Димитър Петров (КТМ) остана трети. В клас OPEN на СуперМото категоричен победител от двата състезателни манша финишира Александър Георгиев (КТМ). Втори се класира в подреждането Янко Ташев (ТМ) , а на третото място на почетната стълбичка се качи Ивелин Манев (КТМ). Хакан Халми (КТМ) победи и в двата манша конкуренцията в S3, а след него останаха Алекс Димитров (КТМ )и Славомир Иванов (КТМ).

В пистовите надпревари зрителите станаха свидетели на много оспорвани състезания в неделния ден. Милен Георгиев (Априля)спечели първия кръг на Балканския шампионат в SP125. Две обиколки преди края лидерката на колоната Жулиета Ленкова (Априля) падна и беше изпреварена от Георгиев. Все пак Ленкова успя да се върне в надпреварата, но остана втора в крайното подреждане. Трети финишира Пламен Христов. Веднага след тяхното каране дъждът над Долна Митрополия спря и пистата на места изсъхна. По перфектен начин се разви състезанието за Павел Драганов (Кавазаки), който спечели клас F600. Драганов беше атакуван през цялото време от неговия съотборник от Троян Мото клуб Красимир Михайлов (Кавазаки), но не изпусна първото място и триумфира като победител. Михайлов остана втори, а трети финишира Неманя Паунович (Сузуки,Сърбия). При F1000 на Балканското първенство българи се класираха на първите три места. Михаил Атанасов (Сузуки) спечели надпреварата по категоричен начин, оставяйки на 12 секунди зад себе си Атанас Нейчев (Априля) и Йордан Алексиев (Сузуки).

Пилотите от SuperSport (SSP) и SuperBike (SBK) стартираха заедно на пистата и още от началото колоната поведе Красен Кънчев (БМВ), който кара много силно и спечели битката при SBK. След него остана Димитър Митов (БМВ) и Владимир Димитров (БМВ). За награждаването при SSP Бойко Божинов (Ямаха) заслужено се качи на първото място, румънецът Йонел Паскота остана втори, а трети Далибор Милетич (Ямаха, Сърбия). В клас СКУТЕРИ победата извоюва Иво Михайлов (Малагути), пред Алекс Иванов (Априля) и Боян Петров (Априля).