Безплатни социални услуги предоставя Регионалният център за ранна интервенция на уврежданията - Плевен

За 24 месеца е осигурено безвъзмездното предоставяне на гъвкави мобилни социални услуги за деца и семейства в риск, с възможност за ранна интервенция.

От началото на месец януари 2017 г. функционира Регионалният център за ранна интервенция на уврежданията – Плевен. Това съобщи Тодор Еленков, замeстник-кмет на Община Плевен и ръководител на проект „Продължаване дейността на Регионален център за ранна интервенция на уврежданията – Плевен”, информират от пресцентъра на местната управа. Основната цел е намаляване на риска от социално изключване чрез комбинирани услуги с акцент върху комплексната интервенция, индивидуалния подход и високата мобилност, осигуряващи приемаща, подкрепяща и стимулираща ранното детско развитие среда. За 24 месеца е осигурено безвъзмездното предоставяне на гъвкави мобилни социални услуги за деца и семейства в риск, с възможност за ранна интервенция.

Предвижда се предоставяне на четири вида социални услуги, които обхващат различен обем от дейности. Това са: „Ранна интервенция на уврежданията”; „Здравна детска консултация”; „Допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище”; „Предоставяне на подкрепа и консултиране на бъдещи и настоящи родители и семейства” в следните направления: формиране и развитие на родителски умения; семейно консултиране и подкрепа и индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания.

С реализирането на този проект местната администрация отговаря на голямото търсене на социални услуги за деца и техните семейства в общността, подчерта Камелия Горненска – началник-отдел „Изпълнение и отчитане на проекти” в Община Плевен и координатор на проекта. Избраните услуги са определени на база най-висок брой потребители. Камелия Горненска подчерта, че спектърът на ползвателите на услуги е много широк - деца в риск на възраст до 7 години и техните семейства. Високото качество на услугите е гарантирано с привличането на квалифицирани специалисти: социални работници, специален педагог, медиатори, психолог, логопед, рехабилитатор/кинезитерапевт, медицинска сестра, педиатри, акушер-гинеколог, стоматолог, юрист.

При предоставянето на услугата силен момент е работата на мобилните екипи, които ще извършват посещения и консултиране във всички населени места, обхванати по проекта: гр. Плевен, гр. Славяново и селата Буковлък, Дисевица, Мечка, Николаево, Опанец, Търнене, Гривица, Бръшляница, Върбица, Коиловци, Брестовец и Ясен.

Проектът допълва и подкрепя създадените интегрирани социални услуги за ранно детско развитие, предоставяни в РЦРИУ - Плевен, разкрит по Проекта за социално включване (финансиран със Заем 7612 BG от МБВР).