Български победи на Европейския шампионат по СуперМото край Плевен

88 пилота от 6 държави взеха участие в отделните класове и дисциплини

На летищен комплекс "Долна Митрополия" край Плевен завършиха състезанията от първия кръг от Европейския шампионат по СуперМото в класовете SM Junior и S3, както и в 5-ия кръг на BMU European road racing championship  на писта. 88 пилота от 6 държави (България, Сърбия, Македония, Румъния, Турция и Чехия) взеха участие в отделните класове и дисциплини, информират от БФМ.  Дъждовното време не попречи на близо 4000 приятели на мотоциклетния спорт да дойдат и да гледат на живо надпреварите. Всички пилоти караха с гуми за мокра настилка и радващото е ,че нямаше нито един инцидент през целия ден.

СуперМото :

Категорични победи в двата манша записа Кристиян Иванов (България, КТМ) в клас Junior и започва сезона с 50 точки в актива си. Втори и в двете пробягвания се нареди Виктор Нейчев(България,КТМ, - 44точки), а трети на подиума за награждаване се качи Денис Флигър (Чехия, 1 манш- 4 място, 2 манш – 3 място- 38 т.). В клас OPEN над всички от старта до финала и в двата манша беше Александър Георгиев (България, КТМ, 50 т.), който победи безапелационно. След него останаха Веселин Иванов (България, Сузуки, 1 манш - 2 място, 2 манш – 2 място – 44 точки)и Георги Владимиров (България,Хонда, 1 манш – 4 място, 2 манш – 3 място , 38 точки). Хакан Халми (България, КТМ, 50 точки) спечели и двата манша в клас S3 на Европейския шампионат по СуперМото. Втори и трети след него финишираха Алекс Димитров (България, КТМ,  44 точки)и Димитър Петров (България, КТМ, 40 точки). Благодарение на спечелените точки България стана отборен победител за кръга, втори пилотите от Турция, а трети Румъния.

Писта:

В SP 125 сс. победата за Милен Георгиев (Мотомания.бг, Априля) дойде в предпоследната  6-та  обиколка. Още от старта колоната поведе Жулиета Ленкова (МСК Плевен, Априля), но атаката за първото място на Георгиев преди финалния завой даде резултат и той я изпревари. Много умело „затваряше” опитите на Ленкова за изпреварване и с аванс от 2.6 секунди финишира първи. Трети остана македонския пилот Християн Бузалковски, който завърши на 53.5 секунди зад Георгиев.

За старта на F 600 дъждът се усили, но това не попречи на Али Йегин от Турция да стигне до първото място. Чудесен старт на Тодор Меченски (Ви Так рейсинг, Ямаха), който водеше конкуренцията цели 5 обиколки, но турския пилот успя да го задмине и се откъсна напред, за да финишира с 18.5 секунди пред Меченски. Трети на 23.8 секунди зад победителя се класира Янислав Димитров (Мотомания.бг, Ямаха).

Във F 1000 имаше пилоти , които не караха в дъжда, но пък десетимата, които излязоха дадоха всичко от себе си до края на 9-те обиколки. Победата спечели Петър Дианов (Мотоманиябг,БМВ), а след него финишираха двама македонци. Слободан Ивцевски на 8.1 секунда и Сашо Николов на 39.6 зад българина.

Малко преди началото на състезанието за Supersport600 и Superbike 1000 дъжда намаля и публиката стана свидетел на майсторското каране на Мартин Чой (Еко БМВ Рейсинг тийм, БМВ), който категорично спечели победата в SBK . Чой караше в постоянно темпо на обиколка в рамките на 1 минута и 40 секунди, като остави зад себе си Димитър Митов (БМВ, Мото клуб Боляри) на 45.5 секунди да финишира на второто място. 11 обиколки направиха пилотите, а трети се класира Пламен Бонев (БМВ,Мото клуб Болярина 55.1 секунди зад Чой.

След победата си на СуперМото в клас OPEN , Александър Георгиев (МСК Плевен, Хонда)стигна до успеха и на пистата в клас Supersport600. Въпреки опитите на румънеца Йонел Паскота да го изпревари  Сашо караше много сигурно и разумно през цялото време. Заслужено пресече финала първи на 11.5 секунди пред Паскота. Трети се нареди Пламен Петров (Троян мото клуб, Ямахана 38.2 зад Георгиев.

В надпреварата в клас СКУТЕРИ победата спечели Иво Михайлов (МСК Плевен, Пиаджо), който имаше проблем на старта, но бързо изпревари конкуренцията на 11 пилота и финишира на 18.8 секунди пред втория Боян Петров (МСК Плевен, Априля). Трети е Митко Митков (МСК Плевен, Априля), който беше задминат от Петров в последната обиколка и завърши на 19.2 секунди от Михайлов.

От 5-ия кръг на BMU European road racing championship  България спечели максималните 75 точки и вече с актив от 370 пункта е категорично на първото място по нации.