Климатолог: Има съмнения за локално торнадо в района на Плевен

Обстрелването на градоносни облаци е като лов на африкански слон с карфица, каза доц. Георги Рачев

"Обстрелването на градоносни облаци е като лов на африкански слон с карфица". Така климатологът доц. Георги Рачев коментира в ефира на "Здравей, България" опустошителното явление, което нанесе сериозни щети в Плевенско на 15 май.

Климатологът обясни, че силната градушка се дължи на мезоциклон /суперклетка/ - много голям облак, който е повече от 30 км в диаметър. По думите му това е особено метеорологично явление, което се случва рядко в България, на 4-5 години.

"Дори има съмнения за локално торнадо в района на Плевен, който пострада най-много", сподели доц. Рачев. "Това явление е съвсем естествено, макар да се случва рядко. Няколко десетки километра след Плевен тази суперклетка я нямаше, образуваха се след това други купесто-дъждовни облаци, от които пострада и Кнежа", отбеляза доц. Рачев.

"До края на месеца ни предстои същото време, но се надявам да не е толкова брутално. Няма ясна и точна прогноза. Никой не знае какво ще стане. Понякога градушката се развива от днес за утре. От неделя до към сряда ще бъде по тихичко време, но не е странно и да има превалявания в следобедните часове. Все пак това си е майско време. Какво да очакваме?", констатира той.