Оспорвани битки във финалния кръг на сезона по мотоциклетизъм на писта и СуперМото край Плевен

Десетките зрители видяха 75 пилоти от България, Македония, Румъния и Турция

Много оспорвано във всички класове завърши финалния кръг на BMU Европейски шампионат по СуперМото, както и финала на Републиканския ни пистов шампионат. Домакин на надпреварата беше летищен комплекс „Долна Митрополия”, Плевен. Десетките зрители видяха 75 пилоти от България, Македония, Румъния и Турция, които караха през двата дни на максимума от възможностите си и заслужено бяха изпратени с аплодисменти от мотоциклетната публика, съобщават от Българската федерация по мотоциклетизъм.

Ето и подробностите:

ПИСТА

Клас SP125

Победа в Плевен в 7-ия кръг подпечата отличния сезон за Християн Бузалковски ( Априля, Македония) , който освен , че победи днес основния си конкурент Жулиета Ленкова- Апостолова ( МСК Плевен, Априля), триумфира и като шампион на България за 2018-та. Самото състезание между тях протече доста драматично по време на 8-те обиколки. На няколко пъти двамата си разменяха лидерската позиция, като едва в последното пробягване Християн изпревари  Жулиета и финишира с аванс от 0.4 секунди. Трети на подиума се нареди Боян Петров ( МСК Плевен, Априля) . В крайното класиране в SP125 за годината Бузалковски завърши с 165 точки, Ленкова- Апостолова с 150, а Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля) остана с бронзовия медал с 96 точки.

Клас  Formula 600

Малшанс за Васил Кичуков ( Зедмото, Сузуки), който потегли с фалстарт от първата позиция и беше наказан с 10 секунди от времето си. Въпреки, че даваше сериозна газ през всичките 10 обиколки накрая Кичуков финишира първи, но с аванс от близо 7 секунди секунди пред трима пилоти. Така, след изваждане на наказанието Кичуков се нареди на 4-та позиция. Първа победа записа Михаил Иванов ( ЕКО BMW рейсинг тим, Хонда), втори се качи на подиума Янислав Димитров( Мотомания.бг,Хонда) и трети Валентин Тодоров ( Зедмото, Хонда) . Въпреки това Кичуков  имаше и повод да празнува, защото стана шампион на България за 2018-та с общ актив от 104 точки, независимо от полученото наказание, което той прие с ръкостискане от главния съдия. За годината като сребърен медалист завърши Янислав Димитров ( 92 точки), а трети с 73 точки приключи сезона Валентин Тодоров .

Клас  Formula 1000

Падане в последната обиколка на квалификацията в събота спря от участие днес Бойко Божинов ( Зедмото, BMW). Въпреки това абсолютно заслужено Божинов завърши тежкия сезон като шампион на България с 145 точки. В негово отсъствие победата в неделния ден спечели Михаил Атанасов ( МК Боляри, Сузуки). Втори на 5.1 секунди се нареди Атанас Нейчев ( Несебър мото, Хонда) , а на третата позиция с близо 10 секунди зад Нейчев финишира Луко Луканов ( Зедмото, Ямаха) . Като сребърен медалист от Републиканското ни първенство в клас Formula 1000 остава в историята Слободан Ивчески ( Македония, Хонда- 57 точки). Благодарение на спечелените  51 точки Адриан Рус ( Румъния, Ямаха) завърши сезона с крайното трето място.

Клас SuperSport600

След последното състезание на пистата в Румъния, което спечели, днес отново на първото място за награждаване се качи Милен Георгиев ( АИТ рейсинг тим, Ямаха). Столичанинът кара много разумно и тактически правилно, като държеше през 12 –те обиколки на разстояние Пламен Петров ( Троян мото клуб, Ямаха) и Александър Георгиев ( МСК Плевен, Хонда) . В този ред бяха наградени и тримата пилоти на подиума . За крайното класиране на родния шампионат победител и златен медалист стана Йонел Паскота ( Румъния- 129 точки). Паскота не участва днес в Плевен. Втори за годината завърши Александър Георгиев ( 102 точки), а трети Милен Георгиев ( 94 точки)

Клас SuperBike 1000

Безкрайно интересно и оспорвано се получи състезанието в този клас. Мартин Чой ( ЕКО BMW рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов ( О.D. рейсинг, Дукати) направиха нещо рядко срещано по мото пистите. Двамата караха в продължение на 10 обиколки в еднакво време с разлика в хилядните от секундата. Всяка обиколка завършваха в 1:31 минути. Чой водеше през цялото време, а зад него плътно беше Караньотов. Едва в последните метри на последната 12-та обиколка разликата стигна до 2 секунди и Чой пресече финалната линия като победител и шампион на България за 2018 година с аванс от 1 точка в крайното класиране. Мартин събра 151 точки, а Караньотов завърши с 150 т.  Трети днес на подиума се качи Петър Важаров ( Ридо Самоков, Хонда) . Въпреки, че не кара днес Роберт Мурешан ( Румъния) ще се окичи с бронзовото отличие благодарение на 78 точков актив.

Скутери

Лауренцио Чурешку ( Румъния) победи в днешното състезание с аванс от 5.4 секунди пред Алекс Иванов ( МСК Плевен, Пиаджо) и Иво Михайлов ( МСК Плевен, Пиаджо) . Двамата плевенски съотборници караха зад Чурешку през цялото време, но в последната обиколка на Иванов му угасна мотора и докато го запали му костваха близо 20 секунди. Въпреки това успя да финишира и да се качи на подиума. При Скутерите за годината шампион стана Алекс Иванов ( 83 точки) , втори с 82 ( заради регламентът,  ако двама състезатели са с еднакъв брой точки се взема под внимание броят на победите през сезона). Поради тази причина като сребърен медалист завършва годината Иво Михайлов, а със същия точков актив трети стана Пламен Христов.

На завършилия пистов шампионат бяха отличени и отборните победители за 2018 година. Шампиони станаха МСК Плевен, на второ място ЕКО BMW рейсинг тим, а трети Зедмото.

СуперМото

По два състезателни манша направиха пилотите в SM JUNIOR ( 65 & 85 кубика) и в класовете S3 и OPEN.

При най-малките победител стана Живко Иванов ( 50 точки,Панчо рейсинг тим, КТМ), който спечели двата манша. Втори с 44т. финишира Никола Досев ( НСА Моторспорт, КТМ). Трети с 40 точки завърши Арас Ялдъръм ( Турция, КТМ). При 85 кубиковите машини и двата манша се развиха по идентичен начин с трима водещи пилоти. Краен успех за днес записа Виктор Нейчев ( 50 точки, Еър макс рейсинг, КТМ) , а след него бяха Христиан Георгиев ( 44 точки, НСА Моторспорт, КТМ) и Радостин Михайлов ( 40 точки, Несебър мото, КТМ) . В клас S3 Хакан Халми ( 50 точки,МСК Севлиево, КТМ)  също беше над всички, като се поздрави с двойния успех. Майкъл Иванов ( 44 точки,НСА Моторспорт, КТМ) финишира след него, а Димитър Петров ( 40 точки Мото спорт Сливен) се качи на третото място на подиума. В OPEN Янко Ташев ( 47 точки,МСК Ридо Самоков, ТМ) и Александър Георгиев ( 47 точки,МСК Плевен, КТМ) си размениха по една победа. В първия манш Георгиев завърши с аванс от 3.2 секунди пред Ташев, но във втория самоковецът не му даде възможност да го изпревари и удържа успеха и първото място в крайното класиране. Трети си тръгва от Плевен Георги Владимиров ( 40 точки, Еър макс рейсинг, Хонда).