Триумф за България на Европейския пистов шампионат и СуперМото край Плевен

109 пилоти караха през състезателния уикенд

Благодарение на изключителното представяне във всички класове и дисциплини на родните ни пилоти, България спечели отборната купа на Европейския пистов шампионат и СуперМото, които завършиха на летищен комплекс „Долна Митрополия”, град Плевен. 109 пилоти от България, Турция, Гърция, Сърбия, Северна Македония, Румъния, Естония, Русия, Финландия и Чехия караха през състезателния уикенд, съобщават от БФМ. Над 12 000 души публика дойде да наблюдава на живо Гран При България от календара на FIM Europe European SuperMoto Championship, 4-ти кръг и 8-и кръг на BMU Euro Road Racing Championship.

В клас SP 125  победа в 8-те състезателни обиколки спечели Жулиета Ленкова Апостолова ( България, МСК Плевен, Априля), която финишира с аванс от близо 10 секунди пред Пламен Христов ( България, МСК Плевен, Априля) и на 28 секунди от третия Боян Петров ( България, МСК Плевен, Априля).

При Formula 600 с успеха заслужено се поздрави Християн Бузалковски( Северна Македония, Ямаха), който поведе от старта и не допусна да бъде изпреварен. Втори на 6.1сек. е Михаил Иванов ( България, ЕКО BMW рейсинг тим,Хонда). Трети завърши Павел Драганов ( България, Троян Мото клуб, Ямаха) на 21.6 секунди след Бузалковски.

Клас Formula 1000 Валентин Георгиев ( България, Зедмото, Хонда) стана победител след 10-те състезателни обиколки, след като водеше колоната през цялото време и с преднина от 17.6 секунди пресече финалната линия пред Алекс Исмаил ( България, Зедмото, Ямаха). На третата позиция се класира Петър Бакалов ( България, SB мото рейсинг тим, Кавазаки).

Двата класа SuperSport600 и SuperBike 1000 караха заедно, но с отделни класирания за награждаването. Голямата битка в „кралския” клас между Ангел Караньотов(България,Overdrive Racing Team, Дукати) и Мартин Чой ( България, EKO BMW Racint Team, BMW) завърши с победа за Чой. Караньотов потегли от първата позиция на стартовата решетка, но във 3-та обиколка падна и получи повреда на мотора. Въпреки това продължи състезанието до края и финишира на 5-та позиция. След Чой на подиума за награждаване като втори и трети в SBK се качиха Иван Грозев ( България, SB Мото рейсинг тим, BMW) и Димитър Митов ( България, МК Боляри,BMW). В класирането за SSP поредна победа записа Милен Георгиев ( България, КИДА Моторспорт, Ямаха). Пламен Петров ( България, Зедмото,Ямаха) завърши втори, а трети Йонел Паскота ( Румъния, Ямаха) .

На Европейския шампионат по СуперМото в клас Junior и в двата манша първи стана Ян Улман ( 50 точки,ТМ). Чехът караше по изключителен начин и заслужено се поздрави с крайната победа. Втори с 44 точки от Плевен си тръгва Иван Мосин ( Русия,ТМ), трети е българина Радостин Михайлов ( 40 точки,КТМ). В SM 65 кубика за пореден път своя талант и потенциал показа Никола Николаев ( България, КТМ), който триумфира и в двата манша. Енис Байрямов ( България, КТМ) и Никола Досев ( България, КТМ) завършиха съответно втори и трети при най-малките състезатели и машини до 65сс.

В клас S3 отново на Европейския шампионат по СуперМото на върха след двойната победа за награждаването се качи Виктор Нейчев ( България, КТМ) . След него останаха Кристиян Иванов ( България,КТМ) и Димитър Петров ( България, КТМ).

Многократният ни шампион по мотокрос Майкъл Иванов ( Хускварна) се представи на познатото си високо ниво и в дисциплината СуперМото в клас OPEN, където не даде шанс на конкурентите си и закономерно ги победи. Ееро Мадисон ( Финландия) завърши и в двата манша след Майкъл, а трети Алекс Веткин ( Естония,Хускварна).

Пламен Христов ( България, МСК Плевен, Априля) завърши състезанието в клас – СКУТЕРИ като победител. Стефан Вълков ( България, МСК Плевен, Априля) и Адриян Бояджиев ( България, МСК Плевен, Пиаджо) станаха втори и трети.

Пред днешния ден стана ясно ,че на 6 октомври, когато е последния кръг от Европейския пистов шампионат и СуперМото на пистата в Плевен, ще бъде направено уникално мото шествие от София до летищния комплекс „Долна Митрополия”.Организаторите очакват да се включат десетки любители, които да участват в организираното събитие.