Плевенски лекари спасиха живота на пациентка с аневризма на коремната аорта

Жената в момента е в добро общо състояние, раздвижена е и няма опасност за живота ѝ

Екипът на отделението по Съдова хирургия съвместно с колегите си инвазивни кардиолози в МБАЛ "Сърце и Мозък" спасиха живота на 52-годишна жена. Интердисциплинарният екип под ръководството на съдовите хирурзи извърши процедурата при пациентка, която пет месеца по-рано е претърпяла и сърдечна операция по повод аневризма на гръдната аорта.

"Пациентката беше с животозастрашаващо разширение на аортата с диаметър над 7 см. по първоначални лабораторни и клинични данни с начеващо разкъсване на аневризмата. Екипът от специалисти взе решение за извършване на безкръвна интервенция – т.нар. ЕВАР – ендоваскуларна процедура, при която се имплантира специална „ендографт протеза“, каза д-р Огнян Матков, началник на отделението по Съдова хирургия в МБАЛ "Сърце и Мозък" – Плевен.

С поставяне на протезата кръвотокът е централизиран и налягането върху разширения кръвоносен съд е намалено. Процедурата е извършена под пълна анестезия за приблизително два часа и половина. Изключително прецизно хирурзите успяват да имплантират ендографтове, които се разделят към двете илиачни артерии на аортата (артериите, кръвоснабдяващи долните крайници) под реналните (бъбречните) артерии.

Пациентката в момента е в добро общо състояние, раздвижена е и няма опасност за живота ѝ. "Този тип операция се прилага за първи път в МБАЛ "Сърце и Мозък", като екипите на болницата са в 24 часова готовност и са напълно подготвени за реакция при комплексни случаи с особена сложност. Нека още веднъж отбележа, че подобни щадящи методи скъсяват оперативното време, следоперативното възстановяване, понижават риска от инфекции и ускоряват процеса на ресоциализация на пациентите", коментира още съдовият хирург д-р Матков.