Лаборатория за стереотактични вакуум аспирационни биопсии започна работа в Плевен

Животът

13-02-2020, 09:28

Снимка:

МУ-Плевен

Автор:

plevenutre.bg

Всичко от Автора

Дейността й стартира в рамките на Центъра за компетентност на МУ-Плевен

От днес стартира дейността на Лаборатория за стереотактични вакуум ас-пирационни биопсии по проект за изграждане на Център за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално ин-вазивна хирургия, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" и Европейските структурни и инвестиционни фондове.

В лабораторията, базирана в Клиниката по онкохирургия към УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен, ще се реализират стереотактични мамографски базирани вакуум аспирационни биопсии при пациентки с патологични лезии, микрокалцификати и рак на гърда. Реално се осъществява надграждане на дигитален мамографски апарат за диагностика и скрининг с функция стереотактична биопсия. По този начин ще се даде възможност за добиване на туморна тъкан от малки по размер лезии с минимален разрез около 3 мм, което да осигури точна диагноза, терапевтична ефективност за малки и непалпируеми лезии и персонализиран подход в лечението на пациента. Взетите биопсични материали могат да се визуализират веднага за незабавно уверение на оператора, че подозрителните лезии, участъци или калцификати са били отстранени. Това ще осигури комфорт и сигурност за пациента, като се минимизира времето за извършване на биопсията, както и ще спести осъществяването на реална операция с разрез от 3 до 5 см. Такъв тип интервенции не се осъществяват на друго място в страната, което ще спомогне за създаване на алгоритъм за работа, който да улесни бъдещото разп-ространение в други центрове в страната. Използването на този метод се препо-ръчва от световните клинични алгоритми за диагностика на рака на млечната жлеза.

Лабораторията за стереотактични вакуум аспирационни биопсии с ръководител доц. д-р Добромир Димитров, зам.-декан на Факултет „Медицина“, е една от трите лаборатории в Департамента по минимално инвазивна хирургия (МИХ) в рамките на Центъра за компетентност. Другите две са свързани с изграждане на интегриран интердисциплинарен операционен блок със системи за навигация и телехирургия и изграждане на лаборатория за експериментални разработки за нуждите на минимално инвазивната хирургия към Института по роботика на БАН. Целта е да се изгради модерна научноизследователска структура, която ще даде възможност за осъществяване на минимално инвазивни оперативни интервенции от УНГ, онкохирургична и гинекологична практика, чрез които да се осъществяват проучвания с приложна и клинична значимост. Ще се изследват ролята, клиничната значимост и ефективността на МИХ интервенции в гинекологичната и онкохирургичната практика, интраоперативната навигация при МИХ в УНГ, както и вакуум аспирационна стереотактична биопсия при пациентки с рак на гърдата.