Остава изискването за задължително носене на маски в час

"Насочването към практическите часове не е самоцелно, а добре обмислено решение", каза Таня Михайлова

Учениците от 5. до 12. клас се връщат в училище, но само за практическо обучение и изпити.

Това е балансирано, добре обмислено решение и касае учениците от професионалните гимназии, заяви в студиото на “Денят започва” по БНТ заместник-министърът на образованието Таня Михайлова.

“Насочването към практическите часове не е самоцелно - това са часове, в които учениците, които се обучават за професия, придобиват необходимите умения”, обясни тя и увери, че решението е съобразено с епидемичната обстановка, а обучението ще става при строги мерки срещу заразата.

Остава изискването за задължително носене на маски в час, обясни Михайлова. Тя каза, че се обсъжда вариантът първо учениците от 7. и 12. клас да се върнат в училище на 4-ти февруари.

Според нея учениците от професионалните гимназии не са загубили много от материала, който трябва да се усвоява в часовете за практическо обучение, но е време да прилагат своите знания и умения, натрупани чисто теоретично от различни видеоматериали.

“Важно е да подчертая, че практическите часове никога не се провеждат с целия клас. Смисъл на практическото обучение е всеки да работи на работно място. По тази причина това са и първите разрешени часове - учениците или студентите са по-малко на брой и всеки има свое работно място. Тази организация на обучение е създадена още в началото на учебната година”, обясни логиката на взетото решение заместник-министър Михайлова.

По препоръка на образователното министерство, училищата са преобразували графиците си, така че в определен ден да има само часове по практика, добави тя.