Оспорвани битки и предложение за брак видяха феновете на мотоциклетния спорт край Плевен

Чой победи Караньотов в клас Супербайк, а България спечели отборния трофей

Пред повече от сериозен интерес от страна на фенове на мотоциклетния спорт завърши 5-ия кръг на BMU Европейски шампионат по мотоциклетизъм на писта и 3-и кръг на Европейския шампионат по СуперМото. Летищен комплекс „Долна Митрополия” прие 92 състезатели от България, Сърбия, Македония, Румъния, Естония , Русия и Чехия, които караха в различните класове. Времето и условията бяха перфектни за пилоти и за публиката, която присъства по време на оспорваните маншове и дисциплини. Надпреварата се организира за 10-та поредна година в памет на големия приятел на моторните спортове Димитър Калчев, а неговият син Георги награди част от призьорите и говори по време на откриването. Гран При България беше официално открито от председателят на организационния комитет Румен Петков, в присъствието на президентът на БФМ Богдан Николов и други.

В клас SP125 битката за първото място беше решена още от старта, когато Християн Бузалкоски (Македония, Априля) поведе колоната и не даде да бъде изпреварен от конкуренцията. Втори на подиума се качи Арес Бенгик ( Турция,Ямаха), а на третата позиция финишира Хакан Ялмаз ( Турция, Ямаха).

При F 600 победата на Васил Кючуков ( България, Зедмото, Сузуки) дойде в предпоследната обиколка , когато успя да изпревари лидера Тодор Меченски ( България, Ви Тек рейсинг, Ямаха). Трети заслужено стана Керем Укар ( Турция, Хонда) .
Във F1000 зрителите станаха свидетели на истинска мъжка и спортсментска битка за първото място. Бойко Божинов ( България, Зед мото, BMW) и Велислав Марков( България, Зед мото, Кавазаки) на няколко пъти си сменяха лидерската позиция, но с едва  13 десети от секундата победата завоюва Божинов. До тях на почетната стълбичка и на третото място се нареди Ненко Стаменов ( България, МК Боляри,Кавазаки).
Малко след 14 часа зрителският интерес стана огромен защото на старт застанаха пилотите от SuperSport 600 и SuperBike 1000. Очакваната битка в „кралския” клас между Мартин Чой ( България, Еко BMW рейсинг тим, BMW) и Ангел Караньотов ( България, O.D рейсинг, Дукати) беше спечелена с аванс от 13 секунди от Чой. Караньотов взе старта, но още в средата на обиколката беше изпреварен от Мартин Чой и в този ред финишираха. Изненадващо , но също повече от заслужено с карането си в неделния ден на подиума за третото място стъпи Иван Иванов( България,АИТ рейсинг тим,Кавазаки).

В крайното класиране за SuperSport първото място беше спечелено от Йонел Паскота ( Румъния, Ямаха), който изпревари две обиколки преди финала Александър Георгиев ( България, МСК Плевен, Хонда) и взе купата за първото място. Георгиев остана втори, а трети завърши Милен Георгиев ( България, АИТ рейсинг тим, Ямаха). Благодарение на отличното си представяне в пистовия шампионат България стана отборен победител и носител на големия трофей от състезанието.

В Европейския шампионат по СуперМото състезателите караха по два манша, за да определят крайните победите за кръга. В клас Junior шампион стана Виктор Нейчев  (България,Еър макс рейсинг, КТМ), който победи конкуренцията в първото пробягване, а после остана втори и събра 47 точки. След него за награждаване се качиха Кристиян Иванов ( България, НСА Моторспорт, КТМ, 1 манш – 3 място, втори манш – 1 място, 45 точки) и Арес Бенгик ( Турция, КТМ, 38 точки).
Янко Ташев ( България, МСК Ридо Самоков,ТМ) спечели победата в OPEN като си размениха по един манш с Микахит Зенгин ( Турция, ТМ) . Заради успеха във второто пробягване първото място с 47 точки зае Ташев, Зенгин със същия актив е втори, а трети Влад Неага ( Румъния,ТМ).

Малшанс за Майкъл Иванов ( България, НСА Моторспорт, КТМ) при S3 защото мотора му се повреди в средата на втория манш и остана на 6-тото място, но благодарение на победата в първия,  и с актив от 40 точки стана трети в крайното подреждане. Победител с 47 точки е Мукахит Зенгин ( Турция,ТМ), а втори неговия сънародник Мехмет Челик ( 42 точки, КТМ).
В клас Скутери победител за Републиканското първенство стана Пламен Христов ( МСК Плевен, Априля), втори Алекс Иванов ( МСК Плевен, Пиаджо), трети – Митко Митков ( МСК Плевен, Априля)

Невероятен момент настъпи по време на церемонията на състезателите по СуперМото, когато секунди преди награждаването, пилотът в клас OPEN Георги Владимиров се качи на подиума и силно развълнуван предложи брак като падна на колене пред красивата си приятелка Виктория. Публиката ръкопляскаше и очакваше отговора на Вики. Когато тя каза заветното ДА и сложи пръстена всички избухнаха в аплодисменти и двойката получи десетки пожелания за здраве и щастлив семеен живот.